Kilka słów o Pustkowie

PUSTKOWO - wieś sołecka w gminie Rewal; powiat gryficki; ok. 123 mieszkańców. Pierwsze wzmianki o istnieniu wioski pochodzą z 1159 roku. Dotyczą pisma biskupa Adalberta von Pommerna, które potwierdzało nadanie dóbr dla klasztoru Grobe, przez księcia Ratibora I i jego małżonkę. Książę zamienia wieś Pustkowo (Pustchow), na 4 inne wioski. O tym, że to miejsce niezwykłe, wiedział już książe Ratibor I, a teraz, co roku dowiadują się o tym tysiące letników. Rozwój letniska nastąpił najprawdopodobniej od 1894 roku. Pustkowo posiadało już administratora i ok. 60 stałych mieszkańców, a na wydmach stało około 15 domków letniskowych.

Obecnie jest to świetne, choć małe kąpielisko na Wybrzeżu Rewalskim. Ładne niewysokie wybrzeże klifowe i szeroka piaszczysta plaża są tymi atutami które przyciągają wielu letników. Pustkowo jest nadal spokojną nadmorska wioską bez zgiełku i gwaru. Przez wieś przebiega Bałtycki Szlak Nadmorski od Żarnowca do Świnoujścia. Szlak przebiega wzdłuż polskiego wybrzeża Bałtyku. Na terenie województwa pomorskiego szlak nosi nazwę: Szlak Nadmorski Bałtycki, natomiast na terenie województwa zachodniopomorskiego nazwę: Szlak Nadmorski im. Czesława Piskorskiego.

HISTORIA PUSTKOWA - Jest to bardzo stara osada, bo pierwsze informacje o istnieniu tam stałego osadnictwa pochodzą z 1159 roku. W tym pierwszym dokumencie biskup Adalbert von Pommern potwierdza nadanie dóbr dla klasztoru w Grube z wyspy Uznam. Fundatorem całego przedsięwzięcia był książe Ratibora I wraz z małżonką, a polegało na zamianie Pustkowa na 4 inne wioski. Znaczenie tej miejscowości musiało być spore, bo dzisiaj w Pustkowie mieszkają 123 osoby. Od 1894 roku rozwija się niewielkie kąpielisko. Dzisiaj Pustkowo to spokojną nadmorska wieś, w której można zaliczyć sielski wypoczynek, z dala od zgiełku i wielkich mas.

5 NAJWAŻNIEJSZYCH ATRAKCJI OKOLICY:

  1. BAŁTYCKI KRZYŻ NADZIEI - ustawiony tuż przy samej plaży, stanowiący replikę krzyża ustawionego na Giewoncie. 19-metrowy krzyż odsłonięto w 2007 roku. Do jego postawienia nakłoniły Katolickie Stowarzyszenie Kolejarzy Polskich, słowa papieża Jana Pawła II: “...jak wiatr wieje od Bałtyku po gór szczyty – do krzyża na Giewoncie...”, wypowiedziane w 1987 roku, podczas wizyty w Szczecinie.
  2. KĄPIELISKO - W roku 1894 ówczesne Pustkowo zamieszkiwało 60 osób, wraz z administratorem powstałego kąpieliska. Już wówczas działał niewielki kurort, bo wiemy o 15 domkach letniskowych, które po II wojnie światowej zostały rozebrane, a cegły, podobno zostały skierowane do odbudowy stolicy. Na początku XX wieku letnisko nadal musiało się rozbudowywać, bo poza znanymi już domkami powstał w 1904 roku zajazd, a następnie 4 nowe domy. Po tych inwestycjach Pustkowo mogło już przyjąć i obsłużyć ok. 300 osób. Taka ilość gości może wskazywać, że w Pustkowie znajdowało się więcej budynków przeznaczonych dla letników.
  3. EUROPEJSKI DŁUGODYSTANSOWY SZLAK PIESZY (E - 9) - Na terenie Europy wyznaczono 11 Europejskich szlaków wędrówkowych. Jednym z nich jest oznaczony szlak symbolem E - 9. Długość całego znakowanego szlaku wynosi około 4500 km, a na terenie Polski 706.1 km. Uproszczona trasa przebiegu szlaku z uwzględnieniem krajów: Portugalia (Przylądek Świętego Wincentego) – Hiszpania – Francja – Anglia – Belgia – Holandia – Niemcy – Polska – Estonia. Polski odcinek szlaku przebiega wzdłuż polskiego wybrzeża Bałtyku. W granicach województwa zachodniopomorskiego nosi on nazwę: Szlak Nadmorski im. Czesława Piskorskiego. Ten niezwykły szlak prowadzi również przez Pustkowo.
  4. PAŁAC DREŻEWO - W odległości ok. 2 kilometrów od Morza Bałtyckiego i Pustkowa znajduje się Pałac Dreżewo. Do tego miejsca nie można dojechać komunikacją publiczną, a dojazd jakikolwiek też jest utrudniony z uwagi na złą jakość dróg. Jedyna możliwość dojazdu, stanowi droga żelazna, stosunkowo wąska, bo z rozstawem 1000 mm kolejka wąskotorowa czynna tylko latem w weekendy. Neogotycki pałac, powstał w drugiej połowie XIX wieku na zlecenie szczecińskiego Radcy handlowego Schluta. Pałac spłoną doszczętnie w 1890 roku. Nowi właściciele Boninowie odbudowali go w starym stylu i założyli przy nim duży park z m.in. kasztanami jadalnymi i miłorzębami.
  5. RUINY KOŚCIÓŁKA W TRZĘSACZU - Wybudowany w centrum wsi kościół z przełomu XIV/XV wieku, stał w czasie budowy, w odległości prawie 2 kilometrów od morza. Proces abrazji - niszczenia brzegu spowodował, że brzeg morski nieuchronnie zbliżał się do budowli. Na terenie przykościelnym znajdował się cmentarz, który musiano w 1809 roku zamknąć. Dawniej kościół katolicki, potem już jako świątynia ewangelicka została opuszczona po ostatnim nabożeństwie 2 marca 1874 roku. Wyposażenie przewieziono do Kamienia Pomorskiego, Rewala, Szczecina i Berlina. Jest to unikatowa budowla, jedyna tego typu atrakcja turystyczna w Europie. Będąca niegdyś jedną z największych wiejskich budowli sakralnych na Pomorzu Zachodnim dzisiaj pozostał z niej niewielki ślad.
Dodano: 2016-06-21
Komentarze (0)
Dodaj komentarz